PaedDr. Renáta Hlavatá, PhD.

Online miestnosť MEET

Profesijná orientácia:

• teória komunikácie
  • jazyková kultúra
  • štylistika
  • didaktika

Aktuálna pedagogická činnosť:

• štylistika slovenského jazyka
  • frazeologické praktikum
  • frazeológia slovenského jazyka
  • jazyková kultúra

Najvýznamnejšie publikačné jednotky:

• HLAVATÁ, R. (2023): Štylistika súčasnej slovenčiny a školská prax. In: Didaktika, 4/2, s. 1 – 9.
  • HLAVATÁ, R. (2022): Jazyk ako funkčnoštýlový a individuálny fenomén. In: Jazyk ako neprestajná inšpirácia. Bratislava: UK, s. 38 – 49.
  • HLAVATÁ, R.: Víťazoslav Hronec a slovenská vojvodinská literatúra. In: Osobnosti dolnozemských Slovákov v literatúre a umení. Nadlak: Kultúrna a vedecká spoločnosť Ivana Krasku, s. 145 – 153.
  • GALLIK, J. – HLAVATÁ, R. – HRAŠKOVÁ, M. (2021): Outsiders in current Slovak literature for children and youth. In: Ars Aeterna, 13/3, s. 1 – 19.
  • HLAVATÁ, R. (2021): Výučba materinského jazyka (slohovej zložky) na strednej škole na Slovensku a u dolnozemských Slovákov. In: Úloha slovenských stredných škôl v živote dolnozemských Slovakov. Nadlak: Kultúrna a vedecká spoločnosť Ivana Krasku, s. 223 – 232.
  • HLAVATÁ, R. (2018): O slovenskom jazyku a štýle v printových médiách vo Vojvodine. In: Profesorului Constantin Geambasu la 70 de ani: Volum îngrijit de Marina Ilie. Bukurest: Editura Paideia, s. 141 – 148.
  • HLAVATÁ, R. (2015): Frazeologizmy v jazyku slovenského historického románu. In: Studia Slavica, 2015, 19/1, s. 217 – 220.
  • HLAVATÁ, R. (2015): Nové hodnotiace pohľady a prístupy na problematiku naratívneho ponímania prozaického historického textu v literárnovednom a lingvistickom výskume. In: Slavica Nitriensia, 4/1, s. 58 – 73.

Projektová činnosť:

• 2022 – 2023: Zvyšovanie kvality prípravy budúcich učiteľov matematiky, fyziky, chémie, informatiky, anglického jazyka, slovenského jazyka a techniky formou doplňujúceho pedagogického štúdia a rozširujúceho štúdia na UKF v Nitre (APVV) – riešiteľka
  • 2018 – 2022: Podpora čitateľskej gramotnosti v materinskom a cudzom jazyku (APVV) – riešiteľka
  • 2019 – 2021: Dynamika a perspektívy súčasnej slovenčiny ako menšinového jazyka v prostredí srbskej Vojvodiny (APVV) – riešiteľka
  • 2018 – 2019: Jazyk ako text. Vysokoškolský učebný materiál z praktickej štylistiky a didaktiky slovenského jazyka (KEGA) – zodpovedná riešiteľka
  • 2014 –  2016: Nitriansky model skvalitnenia vyučovania slovenského jazyka a literatúry na školách s vyučovacím jazykom národnostných menšín metódou vyučovania cudzích jazykov (s dôrazom na školy s vyučovacím jazykom maďarským) (OPV) – riešiteľka
  • 2013 – 2015: Súčasná slovenčina v srbských a slovenských elektronických médiách (VEGA) – riešiteľka
  • 2013 – 2015: Modus vivendi literárneho stredoveku v umeleckých textoch (VEGA) – riešiteľka
  • 2010 – 2011: Interpretačný rozmer literárnych textov v diachronickej procesuálnej línií (VEGA) – riešiteľka
  • 2008 – 2010: Slovník štúrovskej slovenčiny (VEGA) – riešiteľka
  • 2005 – 2007: Hovorená podoba spisovnej slovenčiny v médiách (VEGA) – riešiteľka
  • 2000 – 2003: Kultúra reči (CGA) – riešiteľka