Výskumy zvukovej roviny jazyka

V rokoch 2019 – 2022 Sekcia lingvistiky participovala na riešení medzinárodného projektu Ortoepia západoslovanských jazykov, ktorý bol podporený Vyšehradským fondom. Koordinátorkou projektu bola P. Kuldanová z Katedry českého jazyka a literatúry s didaktikou Pedagogickej fakulty Ostravskej univerzity, na projekte ďalej spolupracovala M. Hebal-Jezierska z Ústavu západnej a južnej slavistiky Fakulty polonistiky Varšavskej univerzity. Z Katedry slovanských filológií Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa na riešení projektu podieľal M. Olšiak (do roku 2021), následne Mgr. Patrik Petráš, PhD. V rámci projektu boli na všetkých troch participujúcich univerzitách organizované workshopy pre študentky a študentov bohemistiky, polonistiky a slovakistiky, ktorí si tak mohli vyskúšať výslovnosť blízkych slovanských jazykov. Z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19 bola časť aktivít organizovaná online. Projekt mal bohaté publikačné výstupy: Prvým praktickým výstupom bola cvičebnica Orthoepy of West Slavonic Languages – Practical Exercises (Workbook for practising standard Czech, Slovak and Polish pronunciation) (Kuldanová – Olšiak – Hebal-Jezierska 2020). Záverečný výstup projektu tvorí monografia vydaná v štyroch jazykových mutáciách (v češtine, slovenčine, poľštine a angličtine) pod názvom Ortoepia západoslovanských jazykov (češtiny, slovenčiny a poľštiny) (Kuldanová – Petráš – Hebal-Jezierska 2022).