september, 2024

Uniwersytet Sosnowiec

VI. Sosnovecké lingvistické fórum: Sémantika – Gramatika – Štylistika

V dňoch 26. – 27. septembra 2024 sa pod záštitou primátora mesta Sosnovec v priestoroch Humanitnej fakulty v Sosnovci Ústavu jazykovedy Sliezskej univerzity v Katoviciach konala Мedzinárodná vedecká konferencia VI. Sosnovecké lingvistické fórum: Sémantika – Gramatika – Štylistika. Išlo o stretnutie poľských a zahraničných lingvistov (Česká a Slovenská republika), najmä slavistov, s možnosťou vzájomnej výmeny vedeckých skúseností, ako aj zoznámením sa s rôznorodými oblasťami a metódami lingvistického výskumu uskutočňovaného v Poľsku a v zahraničí. Konferencia sa konala v hybridnom formáte s cieľom predstaviť výskumné paradigmy v súčasnej lingvistike s ohľadom ako na tradičné, tak aj na moderné metodologické poňatie. Z našej katedry sa z Oddelenia rusistiky osobne konferencie zúčastnil doc. PaedDr. Ján Gallo, PhD., a v online formáte Mgr. Fedor Miliaev doktorand 1. ročníka z rovnomenného oddelenia. Obaja kolegovia počas druhého rokovacieho dňa predniesli kontinuálne na seba nadväzujúce príspevky v ruštine z oblasti textovej lingvistiky. Doc. Gallo prezentoval s podporou powerpointovej prezentácie príspevok na tému Semiotická heterogénnosť komerčnej a sociálnej reklamy ako polykódového textu. Mgr. Miliaev komentoval na základe powerpointovej prezentácie príspevok na tému K problematike polykódovosti súčasnej reklamy. Oba príspevky prítomných domácich i zahraničných kolegov zaujali, pričom v diskusii kládli aj otázky. Na záverečnom zasadnutí organizátori poďakovali všetkým kolegom za aktívnu účasť, vytvorenie príjemnej pracovnej i neformálnej atmosféry s prísľubom publikovania príspevkov v zborníku miestneho nakladateľstva.