Cena dekana pre Jána Galla a Alenu Kalechyts

Členovia našej katedry doc. PaedDr. Ján Gallo, PhD., ako zodpovedný riešiteľ a doc. Alena Kalechyts, CSc., ako zástupkyňa zodpovedného riešiteľa získali Cenu dekana UKF v Nitre za rok 2023 v kategórii Vedeckovýskumná a projektová činnosť, konkrétne za projekt Interkultúrna a obchodná komunikácia v rusistickej praxi na Slovensku. Pán docent, pani docentka, blahoželáme!

Interkultúrna a obchodná komunikácia v rusistickej praxi na Slovensku

Cieľom projektu bolo poukázať na charakter a špecifiká obchodnej komunikácie v rámci kulturologickej analýzy, ako aj na špecifiká slovensko-ruskej podnikateľskej sféry v oblasti interkultúrneho kontaktu a odhaliť vplyv hodnotových orientácií na proces interkultúrneho a interpersonálneho kontaktu vo verbálnej rovine. Obsahovou náplňou projektu bolo vypracovanie učebno-metodického komplexu vysokoškolských učebných textov, ktoré by zohľadňovali špecifiká interkultúrnej komunikácie medzi Rusmi a Slovákmi, čo sa v spolupráci s poprednými odborníkmi z univerzít v Česku, Poľsku a Rusku aj podarilo. Súčasťou projektu bolo okrem dvoch učebníc vydaných v roku 2020 a jednej učebnice vydanej v roku 2021 aj zostavenie rusko-slovensko-anglického prekladovo-výkladového slovníka s lexikou z oblasti interkultúrnych štúdií a učebnice Základy lexikológie a lexikografie. Primárne bol projekt zameraný predovšetkým prakticky, čo predstavovalo realizovanie publikačných výstupov, pričom niektoré boli oproti plánovanému počtu prekročené (napr. publikácia Základy lexikológie a lexikografie). Publikačné výstupy vo významnej miere saturujú deficit náležite rozpracovaného učebno-metodického komplexu vysokoškolských učebných textov, čo prispeje k zvyšovaniu efektivity edukačného procesu na rusistických pracoviskách nielen na Slovensku, keďže všetky publikácie sú písané v ruskom jazyku a majú vysokú odbornú úroveň. Rusko-slovensko-anglický slovník medzikultúrnej komunikácie má navyše univerzálne použitie.