Cenu rektora získal Patrik Petráš

Člen našej katedry Mgr. Patrik Petráš, PhD., získal Cenu rektora UKF v Nitre za rok 2022 v kategórii Monografické dielo za knižnú publikáciu Orthoepy of West Slavonic Languages (Czech, Slovak and Polish). Patrik, blahoželáme!

Orthoepy of West Slavonic Languages (Czech, Slovak and Polish)

Zahraničná monografia Pavlíny Kuldanovej, Patrika Petráša a Mileny Hebalovej-Jezierskej: Orthoepy of West Slavonic Languages (Czech, Slovak and Polish), ktorá vznikla v 4 jazykových verziách (v angličtine, češtine, poľštine a slovenčine) sa vysoko fundovaným spôsobom zaoberá spisovnou výslovnosťou troch západoslovanských jazykov, ktoré sa napriek svojej genetickej a geografickej blízkosti odlišujú nielen zvukovou realizáciou niektorých hlások alebo hláskových skupín, ale aj tým, ako sa v českom, slovenskom a poľskom lingvistickom prostredí pristupuje k vnímaniu spisovnosti. Na tieto témy zamerali svoju pozornosť autori knihy, ktorá je jedným z výstupov projektu s názvom Ortoepia západoslovanských jazykov, podporeného Medzinárodným vyšehradským fondom. Spolupracovali na nej akademici z Pedagogickej fakulty Ostravskej univerzity, Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a z Inštitútu slavistiky Varšavskej univerzity.