prof. PaedDr. Zuzana Kováčová, PhD.

Online miestnosť MEET

Profesijná orientácia:

• kognitívna lingvistika
  • lexikálna sémantika
  • kontrastívna frazeológia
  • aplikovaná psycholingvistika
  • textová lingvistika a pragmatika
  • bilingvizmus
  • kognitívna didaktika slovenského jazyka
  • čitateľská gramotnosť

Aktuálna pedagogická činnosť:

• lexikológia slovenského jazyka
  • lexikografia
  • teória vyučovania slovenského jazyka
  • kognitívna didaktika slovenského jazyka
  • slovná zásoba v texte
  • kognitívna lingvistika
  • bilingvizmus a jeho obraz v jazykovede 21. storočia
  • vybrané kapiotoly zo psychodidaktiky slovenského jazyka
  • pedagogická prax

Najvýznamnejšie publikačné jednotky:

• KOVÁČOVÁ, Z. (2022): Úrovne porozumenia textu = Levels of text comprehension. In: Lingua Viva : odborný časopis pro teorii a praxi vyučování cizím jazykům a češtině jako cizímu jazyku, 18/34, s. 47 – 60.
  • KOVÁČOVÁ, Z. – CIPRIANOVÁ, E. (2021): From primary meanings of the sensory perceptions of touch and taste to lexicalized metaphors in an associative-semantic network in Slovak. In: Slovo a slovesnost: časopis pro otázky teorie a kultury jazyka, 82/1, s. 45 – 66.
  • KOVÁČOVÁ, Z. – KOVÁČOVÁ, J. (2019): „Willow, willow, give me a man“ – Linguistic image of women in traditional Slovak phrase, with comparative elements of Spanish phrase. In: Revista Espanola de Linguistica Aplicada, 32/1 (2019), s. 32 – 53.
  • CIPRIANOVÁ, E. – KOVÁČOVÁ, Z. (2018): Figurative ´eye´ expressions in the conceptualization of emotions and personality traits in Slovak. In: JEZIKOSLOVLJE, 19/1, s. 5 – 38.
  • KOVÁČOVÁ, Z. (2017): Význam, intencia a zmysel frazémy ako indikátory porozumenia frazéme. Obraznosť frazémy a asociačno-semantická sieť = Significance, intention and meaning of idioms as indicators of understanding the idioms. Imagery of idioms and associative semantic network. In: Svět v obrazech a ve frazeologii. Praha: Univerzita Karlova, s. 13 – 38.
  • KOVÁČOVÁ, Z. (2017): Kultúrny text ako diskurz. K otázke ontológie percepcie textu pre deti. Nitra: UKF.
  • KOVÁČOVÁ, Z. (2017): From Text Comprehension to Creative Writing from the Aspect of Cognitive Linguistics. In: CLEaR, 4/1, s. 26 – 36.
  • KOVÁČOVÁ, Z. – CIPRIANOVÁ, E. (2016): Revealing the anthropocentric nature of language and the theory of the living word in the interpretation of the concepts vidieť ´see´, vedieť ´know´ and veriť ´believe´in the Slovak language. In: Topics in Linguistics, 17/2, s. 59 – 72.
  • KOVÁČOVÁ, Z. (2015): Jazyk a (po)rozumenie z aspektu kognitívnej lingvistiky. Nitra: UKF.
  • KOVÁČOVÁ, Z. (2010): Význam jazykovej analýzy textu pre formovanie komunikačnej kompetencie. Nitra: UKF.

Projektová činnosť:

• 2022 – 2023: Zvyšovanie kvality prípravy budúcich učiteľov matematiky, fyziky, chémie, informatiky, anglického jazyka, slovenského jazyka a techniky formou doplňujúceho pedagogického štúdia a rozširujúceho štúdia (RP) – spoluriešiteľka
  • 2019 – 2022: Podpora čitateľskej gramotnosti v materinskom a cudzom jazyku (APVV) – spoluriešiteľka
  • 2019 – 2021: Jazykové reflexie sociálnej egoprezentácie a adresácie (VEGA) – spoluriešiteľka
  • 2016 – 2020: Prax v centre odborovej didaktiky, odborová didaktika v Centre praktickej prípravy (APVV) – spoluriešiteľka
  • 2015 – 2017: Text a textová lingvistika v interdisciplinárnych a intermediálnych súvislostiach (VEGA) – spoluriešiteľka
  • 2012 – 2014: Antropocentrické sémantické kategórie v slovenčine a v iných slovanských jazykoch (VEGA) – spoluriešiteľka
  • 2008 – 2010: Kvalitatívne inovácie edukácie učiteľov elementárnej školy v materinskom jazyku (KEGA) – zodpovedná riešiteľka
  • 2008 – 2010: Slovník štúrovskej slovenčiny (VEGA) – spoluriešiteľka
  • 2006 – 2009: Socrates Lingua Promotion of Language Teaching and Learning (Socrates) – spoluriešiteľka
  • 2005 – 2008: Hovorená podoba spisovnej slovenčiny v masmédiách (VEGA) – spoluriešiteľka

Ďalšie aktivity: